E-marketing
Co z tą kreatywnością?
Czy współczesne społeczeństwo ma problem z kreatywnością? Być może tak. Przynajmniej wciąż przypominają nam o tym media. Już od najmłodszych lat w dzieciach zabijana jest spontaniczność i kreatywność. Między innymi obwiniane są za to szkoły, które uczą nas myślenia pod klucz i testowych egzaminów. I Internet, jako miejsc bezmyślnej otchłani w naszym życiu. I oczywiście praca, która wymaga jedynie powtarzalnych czynności. To jak w końcu jest z tą kreatywnością? Czy rzeczywiście jest to taka cecha, która gwarantuje nam sukces w życiu?
KREATYWNOŚĆ TO PODSTAWA
Termin kreatywność jest trudny do zdefiniowania, przede wszystkim przez jego złożoność. Nauka nie dysponuje jednym wyjaśnieniem tego zjawiska, ponieważ było one badane z różnych perspektyw, między innymi: psychologii, filozofii, biznesu, historii oraz sztuki. Słowo kreatywność pochodzi z łaciny (creatus oznacza twórczy) i odnosi się do procesu umysłowego, którego celem jest powstanie nowych oraz oryginalnych koncepcji, rozwiązań i idei powiązanych z tymi już istniejącymi. W bardziej potocznym rozumieniu kreatywność to tworzenie czegoś nowego. Świadczy o tym zbiór wyrazów zawartych w Słowniku Synonimów opisujących powyższy termin, w którym znajdują się między innymi: pomysłowość, wynalazczość, odkrywczość, inwencja, inicjatywa, oryginalność świeżość, śmiałość, nieszablonowość, awangardowość, nowatorstwo, pionierstwo, innowacyjność oraz eksperymentatorstwo.
KREATYWNI OD MAŁEGO
Specjaliści przygotowują wiele sposobów, aby przywrócić nam odpowiednie zasoby kreatywności. Wciąż przypomina się rodzicom, żeby pomagali wykształcać w swoich dzieciach kreatywność, ponieważ jest ona gwarantem sukcesu we współczesnym społeczeństwie. Do wskazówek zalicza się: pozwalania popełniania błędów przez dzieci oraz eksperymentowanie z nowymi rzeczami, co jest pomocne przy kształtowaniu postaw i wartości wobec otaczającego go świata. Z przymrużeniem oka powinniśmy podchodzić do niepożądanych malunków maluchów, które znajdujemy w różnych częściach mieszkania – to także rozwija kreatywność! Dlatego lepiej wcześniej się przygotować i przymocować na ścianie odpowiedni karton, na którym dziecko będzie mogło się wyżywać artystycznie. Dla rodziców przygotowywane są specjalnie zestawy gier i zabaw, które mają zapewnić dziecku odpowiedni rozwój jego kreatywności. Zalicza się do nich, na przykład puzzle i układanki, ale także lepienie z plasteliny.
ROZWÓJ U DOROSŁYCH
Z rozwojem kreatywności u dorosłych już jest większy problem. Gry i zabawy mogą nie pomóc, więc zostały przygotowane dla nich specjalne kursy i sesje z couchingowe. I tak oto możemy zapisać się na szkolenie z kreatywnego rozwiązywania problemów w biznesie lub technik kreatywnego myślenia. Mają zwiększyć naszą efektywność oraz potencjał. I standardowo pomóc nam w odniesieniu sukcesu w życiu.
I Internecie możemy znaleźć nawet rankingi najbardziej kreatywnych osób. Najczęściej związane są z branżą biznesową. W roku 2015 za najbardziej kreatywną osobę w sektorze biznesowym uważa się Michała Sadowskiego. Zachęcam do zapoznania się z jego dokonaniami.
Nas samych też chyba interesuje, czym jest kreatywność. Google podpowiada następujące wyniki wyszukiwania: kreatywne ćwiczenia, kreatywność cytaty, kreatywność w pracy, czy kreatywne CV. Czy oznacza to, że rzeczywiście jest to cecha, która zapewni nam sukces w życiu? Czy Wy postrzegacie siebie, jako osoby kreatywne? Mi coraz trudniej jest to ocenić.
Komentarze (1)