Zarządzanie

Jesteś Managerem? 4 metody, z których musisz korzystać

Jesteś Managerem? 4 metody, z których musisz korzystać
Dodano: 23 lutego 2018 o 19:19   /   przez   /   Komentarze (0)

Dowiedz się w 9 minut czy wykorzystujesz swój potencjał w tworzeniu projektów, w zarządzaniu zespołem lub firmą.

Czy znasz następujące metody?
MVP, Agile, GTD, PSA

Jeśli skorzystasz ze wszystkich powyższych metod to na pewno zwiększysz skuteczność działań zawodowych przy Twoich projektach, efektywniej rozwiniesz firmę lub wydajniej będziesz pracował zawodowo.
MVP, Agile, GTD, PSA – Są to proste do wdrożenia metody, które nadają się do działań na wielu płaszczyznach.

Do rzeczy:

MVP CZYLI MINIMUM VIABLE PRODUCT

MVP po polskuKorzystaj z tej metody głównie gdy tworzysz nowy projekt. Nie myśl o nowym projekcie tylko w aspektach nowego serwisu internetowego czy startup’u. Może to być projekt nowej polityki cenowej w firmie, nowych ofert, motywacji pracowników, testowania narzędzi lub nawet innych abstrakcyjnych działań.
Chodzi o to, żeby w możliwie jak najkrótszym czasie, wdrożyć najprostszą wersję projektu, która działa i którą mogą testować użytkownicy lub pracownicy. Dopiero po wdrożeniu, następują fazy analiz, dopracowywania projektu itp.

Do projektowania w MVP świetnie nadają się canva MVP, czyli schemat gdzie w prosty sposób możesz zaprojektować swój nowy produkt w modelu MVP. Polecamy narzędzie online: https://canvanizer.com gdzie za darmo można w kilka minut stworzyć taki schemat.

Gdzie stosować MVP? Metodę MVP wykorzystuj głównie dla nowych projektów i produktów, aby testować innowacyjne rozwiązania

AGILE

metoda Agile i MVP w zarządzaniu projektamiDo tworzenia projektu możesz podejść dosyć standardowo, czyli według tzw. modelu kaskadowego (waterfall) lub wykorzystując model Agile. Model wywodzi się z programowania, ale można także w ten sposób zarządzać projektami oraz tworzyć nowe produkty. Agile w skrócie polega on na tym, że w odpowiednich i w miarę możliwości krótkich cyklach (iteracjach) tworzysz projekt, testujesz, wdrażasz, poprawiasz, testujesz i znowu wdrażasz. Przewaga tego modelu nad kaskadowym modelem zarządzania jest taka, że zwinnie i sprawnie wdrażasz kolejne wersje projektu dostosowując się do potrzeb klienta lub rynku. Podobnie jak w MVP chodzi o sprawność i szybkość wdrożenia. W większości przypadków, w dzisiejszych czasach nie ma czasu na wielomiesięczne tworzenie projektów.

Gdzie stosować Agile? Metoda agile świetnie sprawdza się w programowaniu, w zarządzaniu projektami jak i w tworzeniu startupów.

GTD

Żeby odpowiednio wdrożyć projekt, zarządzać firmą lub po prostu pracować w obojętnie jakiej branży musisz mieć na to czas. Najskuteczniejsza w obecnych czasach metoda zarządzania zadaniami to GTD (Getting Things Done). Główne jej założenie to bezstresowe zarządzanie zadaniami. Jeśli raz zaczniesz wg tej metody działać zauważysz nie tylko poprawę swojej efektywności, ale przede wszystkim zminimalizujesz swój stres.
Więcej o tej metodzie na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Getting_Things_Done lub w książce Davida Allena o tym samym tytule.
W bardzo dużym skrócie GTD polega na tym, że wszystkie zadania gromadzisz w jednym miejscu. Po czym jeśli wykonanie zadania zajmie Tobie mniej niż 2 minuty to wykonaj je od razu. Jeśli więcej niż 2 minuty zastanów się czy da się je delegować lub usunąć. Jeśli nie, to dopiero wtedy zaplanuj wykonanie zadania w określonym czasie i kontekście.
Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami algorytmu GTD w praktyce. Raz spróbujesz a zobaczysz jak zwiększyły się Twoja efektywność.

Gdzie stosować GTD? Do zarządzania codziennymi zadaniami, planami i celami. Prywatnie i zawodowo.

PSA

Metoda PSA w zarządzaniu

Jeśli jesteś Managerem lub zarządzasz firmą lub projektem musisz myśleć w swojej pracy metodą PSA. Nie chodzi tutaj o myśleniu jak te przemiłe futrzaki, bo PSA to skrót od prosty, skalowalny i automatyczny. Staraj się aby Twoje działanie (a najlepiej firma lub projekt) takie właśnie były. Dzięki prostocie szybciej wdrożysz projekt oraz będzie on bardziej zrozumiały dla klienta. Następnie sprawdź czy Twój projekt da się skalować, czyli rosnąć w krótkim czasie. Na samym końcu wybierz metody, które pozwolą Tobie automatyzować pracę. Więcej o metodzie PSA: https://seoworld.pl/metoda-psa-w-projektach/

Gdzie stosować PSA? Gdy tworzysz nową lub rozwijasz istniejącą firmę, gdy tworzysz nowy lub rozwijasz istniejący projekt lub produkt.

PORÓWNANIE 4 METOD

Jak najlepiej wykorzystać potencjał każdej z metod:

Gdzie korzystać MVP Agile GTD PSA
Zarządzanie firmą MOŻNA MOŻNA MOŻNA TAK
Zarządzanie projektami NIE TAK MOŻNA TAK
Nowe projekty TAK TAK NIE TAK
Rozwój projektów TAK TAK MOŻNA TAK
Programowanie NIE TAK NIE TAK
Rozwój osobisty MOŻNA MOŻNA MOŻNA NIE
Zarządzanie czasem NIE NIE TAK NIE
Zarządzanie zadaniami NIE NIE TAK NIE
Startup’y TAK TAK NIE TAK

 

CO DALEJ

Teraz do dzieła! Zastanów się, w których Twoich działaniach wykorzystać powyższe metody.
PSA, GTD, Agile, MVP – 4 metody, którymi się kieruj.

Jak masz jakieś przykłady gdzie stosujesz daną metodę lub stosujesz inne skuteczne metody, podziel się w komentarzu poniżej.

Komentarze (0)

Treść komentarza

Treść komentarza
Imię E-mail WWW