Web design

7 darmowych odpowiedników płatnego oprogramowania dla Webdesignera

7-darmowych-odpowiednikow-platnego-oprogramowania-dla-webdesignera
Dodano: 27 sierpnia 2013 o 16:23   /   przez   /   Komentarze (0)

Dziś przedstawiamy 7 darmowych odpowiedników płatnego oprogramowania dla Webdesignera. Na poniższej liście znajdują się wyselekcjonowane przez naszą redakcję programy.

1) GIMP / GIMPSHOP – ZASTĄPI NAM ADOBE PHOTOSHOP

GIMP to jeden z najpopularniejszych i najlepszych zarazem darmowych programów do edycji grafiki rastrowej. Oparty na otwartym kodzie i dostępny do pobrania zarówno na systemy Windows jak i komputery Mac, GIMP wydany został w dwóch edycjach. Pierwsza z nich to standardowy GNU Image Manipulation Program, czyli oryginalne wydanie z własnym interfejsem. Druga wersja natomiast, GIMPshop, została stworzona by zminimalizować różnicę między jego płatnym odpowiednikiem z rodziny Adobe. Design programu został oparty na interfejsie z Adobe Photoshop, dlatego jeśli planujecie kiedyś przestawić się na pakiet Adobe, to GIMPshop będzie dla Was najlepszym rozwiązaniem.

gimp-1

 2) INKSCAPE – ZASTĄPI ADOBE ILLUSTRATOR

Inkscape to jeden z najciekawszych edytorów grafiki wektorowej, który z każdym rokiem coraz bardziej się rozwija i depcze po piętach swojemu płatnego koledze z rodziny Adobe. Inkscape to projekt oparty na otwartym kodzie, który zadziała zarówno na Windowsie, Macu jak i na Linuxie. Program jest na bieżąco rozwijany i wspierany przez twórców.

inkscape-1

 3) NETBEANS IDE  – ZASTĄPI NAM ADOBE DREAMWEAVER

NetBeans to jeden z najpopularniejszych darmowych edytorów PHP, przeznaczony dla Webdesignerów i nie tylko. NetBeans został napisany w Javie, dzięki czemu zadziała na wielu platformach, takich jak Windows czy Linux.

netbeans-1

 4) IRFANVIEW – ZASTĄPI NAM ACDSEE

IrfanView to projekt bośniackiego informatyka, który swoją popularność zdobył dzięki ciągłemu rozwojowi i wsparciu ze strony autora.
Cechą charakterystyczną tego niewielkiego darmowego programu jest jego mnogość funkcji połączona z niewielką wagą całego programu. Największą jednak zaletą IrfanView jest ogromna baza dodatkowych wtyczek (pluginów), które możemy pobrać w Internecie całkowicie za darmo.

IrfanView

 5) FOXIT READER – ZASTĄPI NAM ADOBE ACROBAT PDF READER

Foxit to jedna z najlepszych alternatyw dla czytnika plików PDF od Adobe.
Największą zaletą Foxit Reader jest jego kompaktowość oraz szybkie wczytywanie nawet dużych dokumentów. Czytnik posiada również możliwość integracji z przeglądarkami internetowymi, takimi jak Mozilla Firrefox, Google Chrome, Opera, Safari czy Internet Explorer. Do dyspozycji mamy kilka trybów widoku oraz kilka przydatnych narzędzi, takich jak zakreślanie tekstu czy udostępnianie dokumentów na serwisach społecznościowych.

foxitreader-1

 6) FILEZILLA – ZASTĄPI NAM TOTAL COMMANDER

FileZilla to darmowy klient FTP, który obsługuje protokoły FTP, SFTP i FTPS. Bardzo ważnymi funkcjami programu są możliwość wznawiania przerwanych połączeń czy wykrywania bezczynności. FileZilla to program bardzo intuicyjny w obsłudze, w którym plikami możemy zarządzać metodą „przeciągnij i upuść”. Do dyspozycji mamy również wiele innych funkcji, takich jak kolejkowanie przesyłanych plików czy menedżer witryn. Program jest dostępny w pełnej polskiej wersji językowej.

filezilla

 7) OPENOFFICE / LIBREOFFICE – ZASTĄPI NAM MS OFFICE

OpenOffice to jedna z najlepszych i najbardziej rozbudowanych darmowych alternatyw dla płatnego pakietu Microsoft Office.
Znajdziemy tu odpowiedniki praktycznie wszystkich aplikacji dostępnych w pakiecie Microsoft, czyli programy do edycji tekstu, baz danych, akrkuszy kalkulacyjnych czytworzenia prezentacji. W skład pakietu wchodzi również prosty program do edycji grafiki.
OpenOffice to projekt o otwartym kodzie, przygotowany przez polskich programistów z firmy UxSystems.

LibreOffice natomiast jest alternatywą dla OpenOffice przygotowaną przez firmę Oracle (znanej m.in. z platformy Java), którą wspierają takie firmy jak Google, Red Hat czy Novell. W praktyce jednak, pod względem funkcjonalności pakiety OpenOffice i LibreOffice są do siebie bardzo zbliżone.

openoffice-1

Komentarze (0)

Treść komentarza

Treść komentarza
Imię E-mail WWW