Content marketing

Co zrobić aby mieć więcej czytelników na blogu?

Co zrobić aby mieć więcej czytelników na blogu?
Dodano: 30 lipca 2015 o 15:37   /   przez   /   Komentarze (0)

Jeśli prowadzisz własnego bloga to na pewno piszesz go z nadzieją, że Twoje wpisy przeczyta jak największa liczba ludzi. Czekasz na wzrosty w statystykach oglądalności oraz na wzrosty w liczbie komentarzy pod wpisami. Zdobywanie nowych i wiernych czytelników nie jest zadaniem trudnym, jeśli Twoje działania na blogu będą przemyślane. Poniżej prezentujemy wybrane sposoby jak mieć więcej czytelników na blogu.

ZDOBYWANIE CZYTELNIKÓW

Zanim przejdziemy do tematu wiernych, stałych czytelników, najpierw omówmy jak potencjalny czytelnik może do nas trafić. Zapewne jak w przypadku większości stron ponad 80% ruchu będzie pochodziło z wyszukiwarek internetowych – Google, Bing i właśnie o widoczność w tych wyszukiwarkach trzeba walczyć. Google mówi od zawsze: „content is the king” i znaczy to tyle, że jeśli chcesz mieć ruch na swojej stronie czy blogu musisz tworzyć unikalne, obszerne i ciekawe teksty, których ludzie potrzebują i szukają. Tutaj również liczy się regularność. Takie ciekawe poradniki czy artykuły są następnie bardzo chętnie udostępniane dalej przez inne blogi, strony oraz media społecznościowe. Te wszystkie zachowania: polubienia, polecenia i odnośniki do Twojego bloga w oczach wyszukiwarki jest widziane jako stronę, którą polecają inni użytkownicy, która jest przydatna. Tylko konsekwentne, regularne pisanie ciekawych tekstów pozwoli w ciągu pewnego czasu przyciągnąć ruch z wyszukiwarek.

Czego ludzie szukają? Wszystkiego! Naprawdę zdziwiłbyś się z jakich zapytań do wyszukiwarki ludzie trafiają na naszą stronę – Ty również sprawdź jak obecnie czytelnicy trafiają do Ciebie w swoich statystykach bloga.

Na wstępnie napisaliśmy – 80% to ruch z wyszukiwarek, zapewne chcesz wiedzieć o pozostałych 20%. Pozostałe 20% to głównie ruch bezpośredni (jak ktoś wpisał Twój adres bezpośrednio lub ma zapisany w zakładkę przeglądarki internetowej) oraz ruch z innych stron poprzez kliknięcia polecanych linków do Twojego bloga i artykułów na nim. Jeśli jesteś początkującym blogerem, Twój ruch bezpośredni może wynosić bardo dużo, ponieważ w głównej mierze to będziesz Ty 🙂 oraz Twoi znajomi, którym pochwaliłeś się swoim blogiem.

komputer-pisz-blogaBUDOWANIE TRWAŁYCH RELACJI Z CZYTELNIKAMI

To jest trudniejsza sprawa – co zrobić, aby ktoś ponownie wracał do mojego bloga po nowe artykuły? Tutaj trzeba wrócić do początku – regularne i ciekawe wpisy są najważniejszym wabikiem na czytelnika. Pisz dla nich o tym co lubisz pisać i o tym co oni lubią czytać. Wchodź z czytelnikami w interakcje – zadawaj pytania w tekście, pytaj o czym by chcieli jeszcze przeczytać i przede wszystkim zachęcaj do komentowania! Ludzie lubią się angażować i uczestniczyć w dyskusji, jeśli pojawiają się komentarze to włącz się do dyskusji – odpisuj i dziękuj za cenne uwagi i wskazówki. Wraz z boomem na sieci społecznościowe, który trwa do dzisiaj nie można sobie wyobrazić żadnej strony czy bloga bez fan-page na Facebooku czy Twitterze. Prowadząc równolegle bloga i portale społecznościowe, ze szczególnym dbaniem o fanów – powiększasz sobie grono stałych bywalców na blogu.

Zdobywanie nowych czytelników nie jest zadaniem trudnym, ale już utrzymanie ich, by regularnie zaglądali do naszego bloga jest zadaniem trudnym. Najważniejsze jest to abyś dbał o swoich czytelników serwując im treści o których ty sam lubisz pisać, nie próbuj tworzyć tekstów, które się sprzedają i które są najchętniej czytane. Znajdź swoja niszę i w niej działaj – rezultaty możesz zobaczyć po miesiącu, kwartale czy roku. Nie spodziewaj się, że po 10 czy nawet 40 wpisach będziesz miał mnóstwo czytelników. Bądź cierpliwy, twórz dobry content i sam zobaczysz jak słupki oglądalności pójdą w górę!

Komentarze (0)

Treść komentarza

Treść komentarza
Imię E-mail WWW