OOTB

Jak rozliczać kryptowaluty?

Jak rozliczać kryptowaluty?
Dodano: 3 września 2018 o 13:38   /   przez   /   Komentarze (0)

KRYPTOWALUTY SZCZEGÓLNIE W OSTATNICH DWÓCH LATACH TO NIEZWYKLE MODNY TEMAT POD WZGLĘDEM INWESTYCJI, ROZLICZEŃ PODATKOWYCH ORAZ CIĄGŁYCH ZMIAN PRAWNYCH ZWIĄZANYCH Z TYM TEMATEM.

W ZWIĄZKU Z TĄ NIEPEWNOŚCIĄ CORAZ CZĘŚCIEJ POJAWIAJĄ SIĘ PYTANIA:

  • W jaki sposób je poprawnie rozliczać?
  • Kiedy i jakie podatki płacić?
  • Co jest dozwolone, a co już nie lub jeszcze nie?

I tutaj niestety nie mamy dla Was rewelacyjnych informacji. W Polsce brak jest jednolitego stanowiska urzędów odnośnie sposobu rozliczania kryptowalut. Pracując z klientami posiłkujemy się najczęściej występującymi interpretacjami urzędów skarbowych i liczmy na to, że okażą się one prawidłowe.

W internecie znajdziecie wiele pomysłów dotyczącego rozliczania kryptowalut. Najczęściej spotykane to, że kryptowaluty należy rozliczać tak samo jak waluty. Tutaj podstawowym zarzutem jest fakt, że zgodnie z prawem kryptowaluta nie ma statusu waluty, tym samym nie powinna być rozliczana w taki sposób. Druga dość częsta propozycja to rozliczanie kryptowalut w taki sam sposób jak akcje, czy obligacje. W naszej ocenie, które podparte są również interpretacjami urzędów skarbowych, kryptowaluty nie są inwestycją rozumianą w taki sam sposób jak akacja, czy obligacja. Tym samym nie mogą być tak samo rozliczane. Jednak, aby nie skupiać się na tym, co nie jest poprawne.

Dziś opiszemy w jaki sposób najlepiej na ten moment rozliczać kryptowaluty jako osoba fizyczna nie posiadająca firmy oraz jako spółka.

ROZLICZENIE KRYPTOWALUTY JAKO OSOBA FIZYCZNA NIE POSIADAJĄCA FIRMY/PRYWATNY INWESTOR.

Osoby „prywatne”, które zdecydowały się na inwestycje w kryptowaluty powinny zapłacić podatek od różnicy pomiędzy kwotami wpłaty, a wypłaty. Sprawa wydaje się być prosta. Jeżeli kupiliśmy kryptowaluty za 10 tys zł, a wymieniliśmy je na 14 tys zł to podatek płacimy od różnicy, czyli od 4 tys.

Ale oczywiście jak to w Polsce, zawsze uruchamia się kreatywność. Inwestorzy zwykle opowiadają, że użyli tych drogich kryptowalut do rozliczeń oraz sprzedali ze stratą. Tak manewrują swoim portfelem, aby pokazać, że nic nie zarobili. Przestrzegam przed takim sposobem rozliczania ponieważ aby korzystać z takiego sposobu płacenia podatku musimy być w stanie udowodnić, które kryptowaluty kupiliśmy i sprzedaliśmy. Z uwagi na to, że jest to „towar” wirtulany nie możemy tego ustalić. Co więcej nie ustali tego również urząd skarbowy i prawie na pewno będzie kazał zapłacić nam podatek od różnicy w cenie zakupu i sprzedaży.

ROZLICZANIE KRYPTOWALUT JAKO FIRMA ( DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA, SPÓŁKA ITP.)

Posiadając firmę i zakładając, że to właśnie firma inwestuje w kryptowaluty najsensowniej jest potraktować je jako towar handlowy. Dla przykładu zakupiliśmy kryptowaluty za 10 tys zł. Wkładamy je „na magazyn” i czekają sobie na lepsze czasy. W momencie kiedy je sprzedajemy to sprzedajemy je z marżą, czyli z zwiększonym kursem np. za 12 tys zł. A więc z prostej matematyki wynika, że firma inwestująca w kryptowaluty zarobiła 2 tys zł i od tego powinna odprowadzić podatek.

Ta interpretacja, aby traktować kryptowaluty jako towar w firmach z uwagi na ogrom interpretacji urzędów skarbowych wydaje się być bezpieczna i prawidłowa. Dlatego w pracy z klientami firmowymi rekomendujemy właśnie tą formę rozliczania.

Kiedy rozmawiam z inwestorami w kryptowaluty opowiadają mi oni, że w wielu przypadkach odnalezienie właściciela konta kryptowalutowego jest graniczące z cudem i pytają mnie wtedy no i co Urząd Skarbowy może nam realnie zrobić. Realnie w dobie bałaganu i chaosu jeżeli chodzi o rozumienie kryptowalut pewnie nie wiele. Jednak warto w tym miejscu przypomnieć, że płatności online przez pośredników typu paypal, czy payU kiedyś też stanowiły dla urzędników problem. Dziś stały się normalnością. Więc nigdy nie wiadomo kiedy kryptowaluty staną się normlanością w urzędach. Sądzę, że prędzej, czy później taki dzień nadejdzie.

Komentarze (0)

Treść komentarza

Treść komentarza
Imię E-mail WWW