SEO

Jak pozycjonować aby odnieść sukces? – modele pozycjonowania

Dodano: 11 grudnia 2017 o 13:46   /   przez   /   Komentarze (0)

Każdego roku coraz więcej firm decyduje się na współpracę z pozycjonerem. W czasach kiedy strona internetowa jest obowiązkiem dla każdego szanującego się przedsiębiorcy trzeba wykazać się zdecydowanie większym zaangażowaniem w sieci. Przyjrzyjmy się dziś jaki model usług SEO warto wdrożyć we własnym biznesie.

POZYCJONOWANIE STACJONARNE

Pozycjonowanie stacjonarne to model współpracy polegający na tym, że specjalista ds. SEO pracuje bezpośrednio w naszym przedsiębiorstwie. Pozycjoner taki może być pracownikiem firmy lub działać na zasadzie leasingu pracowniczego. Forma zatrudnienia zależy tu tylko i wyłącznie od nas. Zadaniami pozycjonera stacjonarnego jest wdrażanie skutecznych zmian na stronie oraz poza nią. Celem takich działań jest uzyskanie jak najwyższych miejsc na liście wyszukiwań w Google.

Pozycjonowanie stacjonarne jest jednak często psute od środka. Właściciele firm ze względu na pewne oszczędności decydują się aby osoba odpowiedzialna za samo pozycjonowanie także przejmowała inne obowiązki. Pozycjonerzy w takim modelu często zajmują się również obsługą strony lub sklepu internetowego, marketingiem czy social media. Przedsiębiorcy decydując się na takie ruchy są przekonani co do swoich racji i nie zdają sobie sprawy z wagi pozycjonowania pod kątem dodatnich wyników finansowych.

Większe przedsiębiorstwa np. duże sklepy internetowe nie mogą sobie pozwolić na jakikolwiek outsourcing ze względu na skalę działania. W przypadku takich przedsiębiorstw pozycjonowanie stacjonarne może być dobrym pomysłem. Jeżeli przykładowy sklep internetowy jest bardzo rozbudowaną platformą e-commerce, to zasadnym działaniem mogło by być zatrudnienie w ramach swojej firmy kilkuosobowego działu ds. SEO. Takie rozwiązanie jednak jest dedykowane tylko i wyłącznie do największych przedsiębiorstw.

POZYCJONOWANIE NIESTACJONARNE

Pozycjonowanie niestacjonarne to model, z którego korzysta ok 95% profesjonalnie pozycjonowanych firm. Forma ta różni się przede wszystkim tym, że pozycjoner nie pracuje bezpośrednio w naszej firmie lecz robi to zdalnie z agencji, w której jest zatrudniony.  Forma rozliczenia pracy takiej osoby jest uzależniona od  wybranej umowy. Jeżeli jest to pakiet pozycjonowania to wiąże to nas z abonamentem, najczęściej podpisywanym na dłuższy okres czasu (np. 2 lata). Inny sposobem współpracy w takim przypadku jest umowa o efekt. W tym wariancie czekamy na wymierne efekty, które jeżeli przyjdą to spowodują to, że będziemy musieli za nie zapłacić. Jest to o tyle korzystna forma rozliczenia gdyż płacimy za konkretną korzyść. Istnieje również forma pośrednia czyli tzw. pozycjonowanie hybrydowe polegające na połączeniu niewielkiej opłaty abonamentowej za pracę ze stroną z rozliczeniami za efekty.

Największą zaletą pozycjonowania w sposób niestacjonarny są narzędzia, doświadczenie oraz zasoby profesjonalnych agencji interaktywnych zajmujących się czynnościami związanymi z SEO. Firmy takie posiadają w swoich zespołach wyszkolonych specjalistów ds. pozycjonowania i promocji w sieci. Ich kolejnym atutem jest dostęp do różnych narzędzi analitycznych i technicznych pomagających w uzyskaniu konwersji. Wiadomym faktem jest także to, że takie agencji posiadają ciekawe miejsca do umieszczania linków zewnętrznych. Kiedyś takie lokalizacje nazywało się po prostu stronami zapleczowymi. Dziś agencje specjalizujące się w pozycjonowaniu odchodzą od nieatrakcyjnych zapleczówek czy szkodzących stron z preclami na rzecz profesjonalnych portali czy blogów tematycznych. W dzisiejszych czasach jednym z najistotniejszych czynników wpływających na pozycję strony jest treść, a więc i potrzeby w sieci się zdecydowanie zmieniły:

„Ilość, nie jakość to maksyma pozycjonerów sprzed paru lat. Dziś tendencja się zmieniła i należy mocno postawić na jakość!”

Jeżeli zdecydujemy się na pozycjonowanie niestacjonarne to możemy również zaoszczędzić spore środki. Koszt zatrudnienia indywidualnego specjalisty ds. SEO to bardzo droga inwestycja i na pewno droższa od całkiem sporego abonamentu. Wartością dodaną jest także to, że agencja interaktywna pracuje praktycznie non stop nad pozycjami twojej strony. W przypadku pracownika stacjonarnego trzeb zapamiętać, że jest to tylko człowiek, który także czasem może iść na urlop czy zachorować. Pozycjonowanie w obecnych realiach to proces stały dlatego nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek przestoje. Przy wyborze agencji warto patrzeć także na to czy dana firma zajmuje się również innymi działaniami jak np.: kampanie AdWordsobsługa social mediaweb design czy inne działania związane z marketingiem internetowym. Wiadomo, że scentralizowany i spersonalizowany outsourcing może dać nam z jednej strony lepsze wyniki, z drugiej zaś korzyści finansowe.

JAKI MODEL POZYCJONOWANIA JEST NAJLEPSZY?

Podsumowując – najlepsze efekty w zdecydowanej większości przynosi model pozycjonowania przez agencję interaktywną. Niestacjonarne pozycjonowanie to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców szukających fachowej obsługi zakończonej pozytywnymi efektami i konwersją z tytułu wzrostu pozycji. Pozycjonowanie stacjonarne w zasadzie wchodzi w grę jedynie w przypadku bardzo dużych portali czy sklepów internetowych, choć nie jest to żadną regułą aby w takich przypadkach decydować się na ten model. Jedno jest jednak pewne – dziś pozycjonowanie staje się obowiązkiem dla każdego chcącego osiągnąć sukces w internecie!

Komentarze (0)

Treść komentarza

Treść komentarza
Imię E-mail WWW