SEO

Optymalizacja obrazków – czy jest ważna?

Optymalizacja obrazków – czy jest ważna?
Dodano: 17 kwietnia 2018 o 11:01   /   przez   /   Komentarze (0)

Content według SEO to nie tylko sama treść. To również filmy, infografiki, a także obrazki. Sama ich obecność to jednak za mało. Ważna jest również ich optymalizacja, która jeszcze bardziej zwiększy widoczność strony w wyszukiwarkach. Jak bardzo jest to jednak istotne pod kątem pozycjonowania? Dowiedz się więcej na ten temat poniżej.

Współczesne pozycjonowanie stawia przede wszystkim na treść. Musi być niepowtarzalna, ciekawa, stosunkowo obszerna i posiadać nagłówki. To od dobrej treści dużo zależy o jakości danej strony, a Google właśnie do tego dąży. Czy jednak tylko i wyłącznie treść się liczy? Przecież suchy tekst nie jest jedynym elementem tak zwanego contentu na stronie. To również infografiki, animacje, filmy i ilustracje. Nikt nie chce bowiem przeglądać ogromnej ściany tekstu – ilustracje pomagają w czytaniu danego artykułu lub wpisu, urozmaicają i umilają lekturę. Podanie przykładu w formie zdjęcia jest zdecydowanie bardziej efektowne, aniżeli jego zwykła „opisówka”.

Czy to zdjęcia, czy obrazki, czy innego rodzaju ilustracje – każde z tych form są ogromnie ważne dla powiększenia atrakcyjności strony. A wraz z większą atrakcyjnością przychodzi jej większa widoczność. Co ostatecznie skutkuje wysokimi pozycjami w wyszukiwarkach.

OPTYMALIZACJA OBRAZKÓW – ATRYBUT ALT

Obrazki w treści strony są ważne – to już wiemy. Jakim jednak cudem roboty Google je rozpoznają? To raczej oczywiste, że nie widzą je tak, jak my. Robią to trochę inaczej – mianowicie dzięki ich opisowi. Jeśli go nie mają, to ich nie zidentyfikują i nie sklasyfikują. Dlatego należy to zrobić korzystając z atrybutu ALT.

Czym on jest? ALT to skrót od alternatywny, więc idąc dalej tym tokiem myślenia, atrybut ALT to alternatywny opis (lub tekst) danego obrazka. Wspominaliśmy akapit temu, że roboty Google widzą ilustracje sczytując ich opisy. Jeżeli w wyjątkowych okolicznościach obrazek się nie może załadować na stronie, to najczęściej właśnie ten alternatywny opis widzimy zamiast niego.

Zmianę atrybutu ALT można dokonać w kodzie XHTML – każdy może to zrobić, bez większej znajomości programowania i kodowania. Kod obrazka do optymalizacji wygląda tak:

 

<IMG SRC=”NAZWA-ILUSTRACJI.JPG” ALT=”OPIS DANEGO OBRAZKA”/>

 

JAK OPTYMALIZOWAĆ OBRAZKI ZA POMOCĄ ATRYBUTU ALT?

Aby roboty Google zobaczyły ilustracje na Twojej stronie, muszą przede wszystkim posiadać atrybuty ALT. Bez nich nie mają praktycznie żadnej wartości pod względem SEO. Skoro już to mamy nareszcie za sobą, to pozostaje jedno pytanie: Co w takim razie powinno się w tych alternatywnych opisach znaleźć? W myślach każdego pozycjonera nasuwa się pewnie jedna rzecz: frazy kluczowe. Nie można powiedzieć, że to nie jest zły pomysł. Wręcz przeciwnie – to bardzo dobry, wręcz jedyny słuszny pomysł. Tak się robi od początku istnienia SEO i będzie się to robiło jeszcze przez wiele lat. Jest to jednak pierwszy etap w procesie optymalizacji obrazków na stronie. Pozycjonowanie musi być naturalne, więc i opis obrazka musi się zgadzać z tym, co ze sobą reprezentuje.

Wklepywanie bezmyślnie kompletnie niepowiązanych z obrazkiem słów kluczowych to mało skuteczna strategia, która przyniesie więcej szkód, aniżeli pożytku. Obrazek zwykle oddaje to, co głosi treść danego artykułu lub wpisu, więc należy dobierać dane frazy tak, aby stanowiły integralną część całego tekstu wraz z ilustracjami. Dlatego trzeba to robić ostrożnie, z głową. Upychanie kilku fraz w jednym opisie również odradzamy! Już lepiej wstawić więcej obrazków do treści i wtedy zoptymalizować je zmieniając atrybut ALT.

Wprowadzenia alternatywnego opisu w WordPress – po dodaniu obrazka do biblioteki mediów należy dodać alternatywny tekst w wyznaczone do tego miejsce. WordPress daje taką możliwość bez konieczności ingerowania w kodzie XHTML. Proste, prawda? A jakie skuteczne!

OPTYMALIZACJA PRĘDKOŚCI STRONY – KOMPRESJA OBRAZKÓW

Znajdujące się na stronie grafiki mają w dużej mierze wpływ na jej prędkość ładowania. Jeżeli obrazki są „ciężkie”, tj. mają dużą pojemność, niemal pewne jest, że strona internetowa będzie się wolniej ładować. Prędkość ładowania strony jest ogromnie ważna przy pozycjonowaniu – szybko ładująca się witryna jest znacznie atrakcyjniejsza dla odwiedzających (których cierpliwość jest na coraz niższym poziomie), ale przede wszystkim nie obciąża serwera i łącza internetowego. Dlatego podczas optymalizacji strony ważne jest, aby grafiki były jak „najlżejsze”, ponieważ to w bardzo dużej mierze pomoże w poprawie jej ładowania.

Optymalizacja obrazów w celu poprawienia prędkości strony może się odbywać na dwa sposoby. Po pierwsze tworząc grafikę np.  w Photoshopie należy ją zapisywać klikając w opcję „Zapisz dla internetu i urządzeń / Save for Web…”. Dzięki temu grafika mocno straci na swojej wadze, nie wnikając w jej jakość.  Drugim sposobem jest korzystanie ze specjalnych programów do optymalizacji obrazów. Na rynku jest ich naprawdę dużo, dlatego wymienimy tylko kilka najpopularniejszych. Są to Optimizilla, Compressnow, Kraken.io oraz RIOT. Ten ostatni jest dedykowany dla systemu Windows, którego instaluje się na komputerze. Większość z nich pozwala skompresować kilka grafik jednocześnie, ale mają również wiele innych opcji.

Więcej na temat kompresji opiszemy już wkrótce.

Atrybuty ALT i kompresja obrazów są często pomijane, lekceważone lub po prostu się o nich zapomina. Są one jednak bardzo ważne, ponieważ w skuteczny sposób dopełniają całą optymalizację strony. Dobrze wykonana robota to dopięcie wszystkiego na ostatni guzik – optymalizacja obrazków jest właśnie tym guzikiem. Dlatego jeśli chcesz o sobie mówić, że jesteś dobrym pozycjonerem, to zacznij optymalizować również obrazki!

Komentarze (0)

Treść komentarza

Treść komentarza
Imię E-mail WWW