SEO

Co to jest Pingback i Trackback ?

Pingback i tracback – co to takiego?
Dodano: 8 sierpnia 2014 o 11:04   /   przez   /   Komentarze (0)

 

Użytkownicy WordPressa mogą czasami spotkać się z takimi określeniami jak pingback i trackback. Oba służą do tego, aby poinformować właściciela bloga o tym, że ktoś na swojej stronie umieścił link do któregoś z Twoich wpisów. Działa to oczywiście tylko pomiędzy stronami, które wykorzystują tą technologię (przede wszystkim WordPress).

CO TO JEST PINGBACK?

Pingback to automatyczna ‚wtyczka’, która informuje danego blogera, że właśnie na swojej stronie umieściłeś link do jego artykułu. Pingback jest włączony domyślnie. Gdy link zostanie umieszczony w moim wpisie otrzymasz wiadomość e-mail z zapytaniem, czy wyrażasz zgodę na jego umieszczenie oraz dodatkowo informacja ta pokaże się w kokpicie – czyli wszystko w taki sam sposób jak w przypadku otrzymania komentarza. Nie zastąpi nam on go jednak w pełni komentarza. Pingback zawiera w treści jedynie link do artykułu.

Minusem pingbacków jest to, że umieszczają się one również między komentarzami. Może to spowodować mały rozgardiasz w naszym blogu. To, gdzie są one umieszczane jest zależne od szablonu. Na szczęście zastosowanie to ma także swoje plusy, mianowicie po pierwsze daje nam oszczędność czasu – nie musimy wysyłać wiadomości do innych użytkowników z informacją, że właśnie umieściliśmy link do jego wpisu w swoim artykule, po drugie, jest to znakomita reklama dla naszego wpisu.

CO TO JEST TRACKBACK?

Trackback to, można by rzec, ojciec pingbacka, używany na starszych platformach blogowych. Działa podobnie jak omawiany wcześniej pingback, jednak z tą różnicą, że zamiast dodać odnośnik do wpisu informuje nas, że dany wpis jest odpowiedzią na coś, o czym pisaliśmy w naszym artykule. Trackback wrzucany jest między komentarze i w zamyśle służyć miał temu, aby nie umieszczać zbyt długich komentarzy, jeżeli mamy wiele do powiedzenia. Po prostu zostawiamy trackback i autor wie, że na temat swojego artykułu ktoś ma trochę więcej do powiedzenia.

ZATEM CZYM SIĘ RÓŻNI PINGBACK OD TRACBACKA?

Zasadnicza różnica jest taka, że pingback jest automatyczny, natomiast trackback umieszczamy samemu. Poza tym trackback prócz linka ma także wpis, pingback docelowo nie wysyła żadnych treści.

JAK WYŁĄCZYĆ PINGBACK?

Pingback można domyślnie wyłączyć w ustawieniach naszego bloga. Pamiętać należy jednak o tym, że pingback jest jak prawo – nie działa wstecz. Będzie miał zastosowanie od danej chwili, ale nie usunie starych ping i track backów.

Warto przemyśleć to, czy chcemy otrzymywać pingback i trackback. Trackback można wysłać także z takich platform blogowych jak BloxBlogger/Blogspot (jednak tylko używając metod pomocniczych) i oczywiście WordPress, gdzie także działa pingback.

Komentarze (0)

Treść komentarza

Treść komentarza
Imię E-mail WWW