Bezpieczeństwo w sieci

O samobójcach internetowych

Samobójcy w internecie
Dodano: 11 grudnia 2019 o 11:36   /   przez   /   Komentarze (0)

Co roku notuje się prawie miliard samobójstw. Te zatrważające dane nie są wcale statystyczną manipulacją – dziś bowiem co dziesiąty zgon następuje przez odebranie sobie życia. Co jednak ma internet do pętli wisielczej?

SAMOBÓJSTWO TO EFEKT CHOROBY

Każde samobójstwo ma inne przyczyny. Czasami związane jest to z kryzysami finansowymi, w innych przypadkach z problemami rodzinnymi a jeszcze w innych z traumą czy depresją. Trzeba jednak znaleźć wspólny mianownik dla odbierania sobie życia. Mimo skomplikowanych pobódek samobójstw występuje tu symetria w postaci zaburzenia psychicznego. W każdym przypadku jest to jednak indywidualna kwestia. U niektórych samobójców wystarczy chwilowe poczucie lęku czy stresu, w innych zaś jest to efekt wieloletniego wewnętrznego nieszczęścia.

WISIELCY W CZASACH GLOBALNEJ WIOSKI

Niegdyś wieszano się po cichu na strychu czy podcinano sobie żyły w wannie wypełnionej łzami żalu i niesprawiedliwości. Wiele tych zdarzeń było powiązanych z brakiem akceptacją, wykluczeniem i niezrozumieniem. Polegało to zazwyczaj na tym, że dana osoba nie mogła sobie poradzić z opiniami społeczeństwa i z funkcjonowaniem świata. Często normy tworzone przez ludzi sprawiają, że automatycznie wyrzucają one osoby o nieco innej konstrukcji poza nawias społeczny. Takie zjawisko skazuje tych ludzi na potępienie i odrzucenie. Wielu nie jest w stanie sobie z tym poradzić i kończy ze sobą. Dziś mimo tego, że coraz bardziej akceptowalne są pewne odmienności, czy też wzrasta poziom wolności osobistej, to statystyka samobójstw wcale nie spada. W obecnych realiach to internet staje się coraz częściej przyczyną takich śmierci.

JAK ZABIĆ SIĘ PRZEZ INTERNET?!

Wiele osób wpisuje codziennie w wyszukiwarki frazy w stylu „jak się szybko zabić?”, „jak bezboleśnie odebrać sobie życie?”. Dzięki globalnej sieci zyskujemy nieograniczony dostęp do informacji. Niestety część z tych informacji jest wykorzystywana przez samobójców do realizacji swoich autodestrukcyjnych celów. Jednak to nie same informacje popychają ludzi do targnięcia się na własne życie.

DLACZEGO INTERNET NAS DZIŚ ZABIJA?

  • obieg spersonalizowanych informacji ukazujących nas w niekorzystnym świetle (tzw. hejt):

Np. Kasia jest wschodzącą gwiazdą estrady, jednak nieprzychylne jej komentarze odnoszące się do tego, że doszła do sukcesu dzięki swoim wdziękom i umiejętnościom łóżkowym, a nie wrodzonemu talentowi niszczą jej psychikę. Kasia nie wytrzymuje i popija garść leków zmrożoną wódką. Jest to jej ostatni drink.

  • ukazywanie prywatnych informacji i tajemnic:

Np. Krzysztof jest homoseksualistą. Ktoś udostępnia jego zdjęcia z partnerem przedstawiające ich w dwuznacznej sytuacji. Tego samego dnia kończy ze swoim życiem zawieszony na klamce w swoim pokoju. Jak widać u Krzysztofa klamka już zapadła.

  • dostęp do informacji na temat łatwego samobójstwa:

Np. Jedenastoletnia Basia jest internetowym molem. Czyta wszystko, co wejdzie jej pod kursor, a jej rodzice są bardzo szczęśliwi z tego faktu, gdyż myślą, że ich córka zostanie uznanym naukowcem. Pewnego dnia znajduje ona informację na temat samobójstwa za pomocą pestycydów. Ten eksperyment kończy się dla niej tragicznie.

  • fałszywe informacje godzące w dobra osobiste:

Np. Kubuś jest skinheadem udzielającym się w lokalnej bojówce. Pewnego dnia ktoś dla żartu publikuje informacje, że jest on w połowie żydem. Kubuś traci reputację w swoim środowisku. Zabiera od ojca rewolwer i kończy z mózgiem na ścianie. Przez pomówienie można naprawdę stracić głowę.

  • przestępstwa przeciwko mieniu w internecie:

Np. Jolanta jest młodym przedsiębiorcą zajmującym się sprzedażą w internecie. Pewnego feralnego dnia hakerzy włamują się jej do sklepu internetowego oraz na firmowe konto i ograbiają ją z jej całego dobytku. Jolanta nie była ubezpieczona – nie wytrzymuje i skacze przez okno. To był bardzo szybki spadek ze szczytu.

  • stalking

Np. Jeremiasz jest ciągle nagabywany w internecie przez swoją byłą partnerkę. Czuje się bardzo osaczony przez swoją stalkerkę. Nie wytrzymuje on napięcia nerwowego spowodowanego złośliwą eks. Jeremiasz tego dnia przedawkuje heroinę, a jego serce nie wytrzyma kolejnego zawodu.

  • ciągła inwigilacja

Np. Ela jest córką policjanta. Ojciec zna dogłębnie ciemną rzeczywistość, dlatego cały czas inwigiluje córkę, aby ją zabezpieczyć przed złoczyńcami. Takie postępowanie rujnuje życie nastolatki, która kończy z podciętymi żyłami w łazience rodziców. Jak mówią najciemniej pod latarnią.

CZASY SAMOBÓJCZEJ PRÓBY

Dzisiejsze realia są czasami, w których musimy się zmierzyć z nowymi problemami wynikającymi z zagrożeń czyhających na nas w internecie. Jak widać internet może być przyczyną samounicestwienia dla wielu osób. Dziś kopalnia wiedzy, której źródła zamiast się pomniejszać to tylko wzrastają, stanowi zagadkę dla obecnych antropologów. Czy człowieczeństwo zostanie całkowicie wgrane w twarde dyski komputerów, a nasze życie będzie mknąć milionami światłowodów z serwera do serwera? Nie bójmy się sieci, lecz mądrze z niej korzystajmy. Traktujmy internet jako pomocnika życia, używając go do pracy, rozrywki i rozwiązywania problemów. Życie jednak powinno toczyć się z dala od monitora i klawiatury. Jeśli szukasz pomocy to pamiętajmy o tym, że tak jak w prawdziwym życiu zaraz obok przycisku ESCAPE jest przycisk F1.


ŹRÓDŁA:

Raport Prof. Keith Hawton i Prof. Kees van Heeringen – via The Lancet,

Raport z Estońsko-szwedzkiego Instytutu Zdrowia psychicznego  – via MDPI.

Komentarze (0)

Treść komentarza

Treść komentarza
Imię E-mail WWW