Zarządzanie

Szybka i efektywna nauka czyli jak zorganizować przestrzeń do nauki?

Jak zorganizowana przestrzeń wpływa na naukę?
Dodano: 29 października 2018 o 16:52   /   przez   /   Komentarze (0)

Jak wiadomo, gdy czas egzaminu się zbliża, każdy nawet najdrobniejszy szczegół rozprasza naszą uwagę. Nagle budzi się w nas dygresyjna natura, która nie pozwala skupić się na jednej czynności. Czy chaos wokół nas faktycznie wpływa na efektywność nauki?

SZKOLNA ŁAWKA

Według przeprowadzonych badań uczniowie gorzej przyswajają wiedzę siedząc biernie w ławkach, podczas gdy nauczyciel wygłasza monolog. Po pierwsze – tak zagospodarowana przestrzeń nie sprzyja zadawaniu pytań, polemikom i dociekliwości. Po drugie – sprzyja to hierarchizacji. Nauczyciel występuje tu w roli niepodważalnego autorytetu, podczas gdy rola wychowanków zostaje umniejszona. Uczniowie osiągają lepsze efekty, gdy sztuczne podziały znikają – siedzenie w okręgu, na pufach czy podłodze sprzyja interakcji i zaangażowaniu. Tak samo sprawa się ma z uczeniem się.

KLUCZ DO EFEKTYWNEJ NAUKI

Jak wytworzyć otoczenie sprzyjające nauce? Pomieszczenie musi mieć dostęp do świeżego powietrza. Najlepiej co jakiś czas wietrzyć salę. Odpowiednia przestrzeń również odgrywa istotną rolę. Każdy uczeń powinien móc swobodnie się poruszać. Kluczowy jest także dobór oświetlenia, które nie męczy wzroku, ale ustawione jest w odpowiedni sposób. Komfortowe warunki pracy, czyli wygodne biurko, albo blat z wyprofilowanym krzesłem, pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i sprzyjają skupieniu. Ważna jest też ilość osób znajdująca się w jednej sali. Zbyt liczna grupa osłabia koncentrację, tak samo jak nadmiar bodźców i hałas.

Uporządkowana przestrzeń to również istotny element w procesie uczenia się. Dlatego szkoły dbające o komfort swoich uczniów zatrudniają firmy specjalizujące się w sprzątaniu placówek edukacyjnych. Ma to nie tylko znaczenie w zdobywaniu wiedzy przez uczniów, ale również poprzez wzgląd ich bezpieczeństwo, higienę oraz estetykę. Duże skupiska ludzi, to szansa na rozwój dla bakterii i wirusów. Profesjonalne ekipy sprzątające potrafią poradzić sobie z tak wymagającymi przestrzeniami jak szkoły. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie w zdobywaniu wiedzy.

Komentarze (0)

Treść komentarza

Treść komentarza
Imię E-mail WWW